O našich kurzech ,Umění kresby’
V současném přetechnizovaném světě je výtvarná výchova jedním z vhodných způsobů, jak čelit jednostrannosti, rutinérství a často i duševní prázdnotě. Výtvarná výchova naopak vychovává k všestrannosti, tvořivosti a permanentnímu vědomí o tvůrčích silách člověka. Člověk se tak vlastně brání svému nepřirozenému směřování a pokud nemá ruce – jako hlavní nástroj své tvorby – činí tak ústy nebo nohama.
Kurzy kresby jsou navrženy tak, aby krok za krokem provedly technikou kresby; každý z účastníků přitom postupuje vlastním optimálním tempem. Většina kurzů je vhodná jak pro začátečníky, tak pro ty, kteří si chtějí znovu oživit základy kresby, vylepšit techniku a celkově zvýšit úroveň dovedností. Pomohou vám také případně zlepšit vlastní sebevědomí v technice kresby, pokud pro vás tato byla až dosud těžká nebo jste delší dobu nekreslili.
Kurzy se konají v malých skupinách a lektor se vám tak může plně věnovat. Účastníci jsou důsledně vedeni tak, aby u nich došlo k nástupu kreativnějšího a osobitějšího přístupu ke kresbě a poté i v malbě. Budeme se věnovat rozvržení formátu, perspektivě, anatomii, upevnění techniky linie, dosažení tónu, struktury kresleného materiálu a zachycení barvy. Každý z frekventantů bude kreslit tužkou, uhlem, barevnými tužkami, různými pery, inkoustem. Budete poznávat různé způsoby použití výtvarných nástrojů a zafixujete si kresbu jako tvořivou a relaxační činnost. Je docela možné, že v sobě objevíte začínajícího malíře, malého umělce; ten ostatně „dříme“ v každém z nás.
Pomůcky ke kurzu jsou zahrnuty v ceně kurzu. Před zahájením konkrétního kurzu budou přihlášeným sděleny organizační a další potřebné informace.
Úrovně pokročilosti
Kurzy pro začátečníky
Že jste ještě nikdy nedrželi kreativní tužku v ruce, cítíte ale přesto, že se potřebujete takto vyjádřit? Nebo už tvoříte, ale chcete si ujasnit základy? Díváte se rádi na zajímavé kolem vás a nutí vás to k zobrazení na papír? Chodíte rádi do galerií a obdivujete tam vystavené exponáty? Pokud jste alespoň z části odpověděli kladně, je tento kurz jako „šitý“ právě pro vás.
V kurzu pro začátečníky se naučíte základům výtvarných technik. Dozvíte se, jak rozvrhnout papír a přenést na něj co vidíte. Naučíte se pracovat v perspektivě a v proporcích, jak dát obrazu na ploše třetí rozměr. Po několika lekcích budete schopni se přenést do vyšších úrovní kurzu. Zjistíte, která z technik je pro vás momentálně ta pravá a ve které se chcete v budoucnosti dále rozvíjet. Obavy nechte stranou, pomůžeme vám překonat – pro někoho – těžký začátek. Důležitá je vaše chuť tvořit.
Kurzy pro méně či více pokročilé
Pokud jste již kreslili, ale nemáte dostatek sebevědomí či praxe, cítíte se být omezeni ve vašich možnostech se dále rozvíjet, zvolte nejlépe a bez obav první stupeň těchto kurzů.
Pro ty z vás, kteří se sebevědomím při kreslení nemají problémy, mají zvládnuty základní dovednosti, ale chtějí se více dozvědět a procvičit v technice tvorby po všech stránkách, jsou vhodné kurzy pro více pokročilé. Zde je též možno náplň kurzů po dohodě s lektorem individuálně upravovat. Je například možno se věnovat převážně některému konkrétnímu výtvarnému oboru nebo technice.
Kurzy kreslení pro děti
Kreslení a malování k dětem bytostně patří, ne ale každé dítě svůj potencionální talent a fantazii tím směrem rozvíjí. Škoda. Každé dítě si čas od času něco „čmárá“ a je žádoucí zjistit, bude-li z toho později něco většího. Zapište své dítě do některého z kurzů kreslení pro děti.
Úvodní kurz je zde veden zábavnou formou, je určen pro děti od 6 let, a vhodným způsobem seznámí se základními technikami kreslení. Nadané děti připravujeme k talentovým zkouškám na výtvarné školy.
Jako rodiče budete v průběhu kurzů sledovat, jak se dovednosti vašich dětí rozvíjejí, jaké jim to dělá potěšení; konečně i vám. Hlavním cílem kurzů je posilovat u dětí jejich sebevědomí a svobodný umělecký rozvoj.
Děti si osvojí různé techniky a práci s materiály: malbu temperovými barvami , malbu akvarelem, koláž, kresbu tuží, kresbu suchým pastelem, kresbu bílou křídou, kresbu tužkou, umělým a přírodním uhlem.
S čím budeme pracovat
Základem je, a začneme kreslit tužkou. Dělalo to tak mnoho významných umělců před námi; tužka je zavedla do uměleckého světa a dala jim dobrý základ pro techniku kresby. A potažmo, kresba je základem malířské tvorby, také sochařské tvorby, architektury a dalších odvětví, návrhářství módy nevyjímaje. Zvládnutí kreslení umožní přejít k dalším formám výtvarného vyjádření.
Použijeme tuhové tužky, ale také inkoustové, pastelky, moderní mikrotužky – propisky. Přes pastelky se posuneme od kresby k malbě. Hranice mezi nimi je volná, a někdy je proto těžké určit, zda jde o kresbu či malbu, zejména v případě prací vynikajících umělců. Není to nakonec důležité, hlavní je niterný dobrý pocit z díla a jeho kvality.
Často použijeme také uhel a dáme přednost přírodnímu před umělým; ten je měkčí, krásně klouže po papíru, dobře se rozmazává a celkově se s ním pracuje lépe. S uhly se dobře stínuje na velkých plochách a při složitých tvarech se dosahuje při zvládnutí techniky mazání plastickou gumou lépe kontrastů.
Rudky, sépie a křídy propůjčují kresbě měkkost a vřelost. Jsou výborným doplňkem ke kresbě uhlem; takto se používají nejvíce při kresbě portrétů a aktů. Po skončení je vhodná jejich fixace pomocí fixativu pro budoucí uchování.
Naučíme se
- jak rozvrhnout kresbu na papír a jak zachytit naše vidění a představy,
- pracovat s různými materiály, tedy tužkou, křídou, uhlem, barevnými pastelkami,
- jak zjednodušit tahy a linkám dodat patřičnou dynamiku,
- co je světlo, stín, kompozice a perspektiva.
Výuka je prováděna takovým způsobem, že jí porozumíte, zafixujete si naučené a bude vás to bavit. Pro ty pokročilé, kteří zvládli umění kresby v základních obrysech, je určen finální kurz malby, který si jistě dovedete dobře představit. Jako již poloviční umělec stojíte před malířským stojanem, v jedné ruce držíte malířskou paletu se směsí barev a v druhé malířský štětec. Váš pohled střídavě hledí na zobrazovaný objekt a malířské plátno na stojanu a vaše malířská ruka koná…
Umění a tvořivost a jejich pozitivní vliv na mozek
Současné studie v oblasti arteterapie potvrzují, že umění může ovlivňovat jednotlivce pozitivním způsobem tím, že vyvolává psychologické i fyziologické léčení. Víme, že cvičení našich kreativních schopností obecně zvyšuje kvalitu života a zvyšuje celkovou pohodu.
Kreslení a jiné ruční práce pozitivně ovlivňují náš mozek. Aktivují v něm například systém odměn, který dokáže zařídit, že se cítíme dobře. To znamená, že mohou pomoci lidem, kteří trpí úzkostí, depresí nebo chronickými bolestmi. Také aktivují parasympatický nervový systém, čímž zmírňují stres a jeho dopady na naše zdraví. Navíc celkově chrání mozek před stárnutím a zlepšují jeho kognitivní funkce (kognitivní funkce zahrnují např. paměť, pozornost, řeč, rychlost myšlení a schopnost pochopení informací). Snižují riziko demence.
Umění tak pomáhá mozku aktivně kompenzovat degenerativní procesy pomocí vytvářením nových nervových spojení. Říká se, že můžou fungovat jako meditace. Jakým způsobem?
Naše mysl je přirozeně velmi neklidná a neustále v ní víří nějaké myšlenky. Cílem meditace je zklidnit mysl. Myšlenky budou běhat dál, ale vy se jimi nebudeme zabývat, necháte je volně plynout. Aby se vám to lépe dařilo, tak si při meditaci zvolíte kotvu. Kotvou může být například dech nebo vizuální podnět či představa – např. květ růže nebo plamen svíčky. Na kotvu se během meditace soustředíte a vždy se k ní vracíte, pokud zjistíte, že se vaše mysl někam zatoulala. Takže pokud si jako kotvu zvolíte soustředění na ruční práci, např. pletení, tak by se měly dostavit podobné účinky jako při meditaci.
Nepotřebujete talent, abyste se stali umělci
Někteří lidé mají více talentu pro tvoření než ostatní. Ale zabývat se tím, kolik talentu máte nebo nemáte, je jen plýtváním energie.
Každý z nás se může naučit techniky nezbytné pro dobrou kresbu a malování a každý má schopnost zlepšit svoji kreativitu. Mít množství „talentu“ není zárukou, že budete dobrým umělcem, proto se vyžaduje více než jen schopnost být nadaný.
Pokud jste umělec, musí ve Vás existovat vášeň pro to, co děláte. Najít a vytvořit to, co máte rádi, je ústředním bodem celé myšlenky být umělcem. Všechna ostatní tajemství úspěchu jsou zcela irelevantní, když chybí vášeň tvořit.
Hledejte a učte se od těch nejlepších, kteří jsou dobří v oboru. Umělci, učitelé, obchodníci s uměním atd. – všichni vás mohou mentorovat různými způsoby.
Vypracujte plán pro vytvoření nového díla a zlepšení svých technika kreslení. To může znamenat pracovat i mnoho hodin denně!